Reklam Alanı
Teknoloji

Sahte Banka Reklamlarına Dikkat

Reklam Alanı

Günümüzün en önemli iletişim araçları arasında olan sosyal medya göründüğü kadar masum değil. Özellikle art niyetli kişiler tarafından yapılan bu tür eylemlere kanan insanlar çok büyük pişmanlıklar yaşayabilmektedir. Bu tür dolandırıcılıklardan birisi de sosyal medya sahte reklamları.

“Bankamızdan 100 TL’lik alışveriş yapan herkese bir iPhone X” gibi saçma ve uyduruk kampanyalarla karşımıza çıkan bu tür reklamlara tıkladığınızda ise aynı saçmalıklarla devam eden “Bunu WhatsApp üzerinden rehberinde bulunan tüm kişilere göndermeniz gerekmektedir. İlgili adımları takip ediniz.” cümlelerle karşılaşmanız çok olası.

Sosyal medya sahte reklamlarına kanmamak için ise bankaların hiçbirisinin 100 TL gibi bi alışveriş ile size bi çekiliş vaat etmeyeceğini veya 100 TL’lik alışveriş yapan herkese iPhone X gibi şeyler vermeyeceğini bilmelisiniz. Sonrasında çıkan başka reklamlar ise WhatsApp gibi bir bankanın asla böyle şeyler yapmayacağını bilmelisiniz. Banka sitelerinin adres çubuğunda ise “.com” ile biter.

Facebook Sahte Banka Reklamlarına ve Dolandırıcılara Neden İzin Veriyor?

Facebook dünyanın her yerinden insanların neredeyse tüm kişisel bilgilerini barındıran en büyük sosyal medya hesabıdır. 1 Milyara yakın üyesi ile adeta ayrı bir dünya olan Facebook son zamanlarda dolandırıcı reklamları ile duyulur oldu.

Facebook bu reklamlara neden izin veriyor?

Facebook her şirketin olduğu gibi önceliğine kar amacını koyan bir şirket. Amaç gelir elde etmek olduğu için ve reklamı veren kişi veya kurumlar Facebook dolandırıcılık yöntemi denen yöntem ile Facebook tarafından belirlenen kuralları harfiyen yerine getirdikleri için reklam vermeleri engellenemiyor.

Facebook bunu özgürlük başlığı altında belirtse bile; şikayet ve itirazların gelmesi halinde herhangi bir firma veya kişi reklamının dolandırıcılara ait olduğu saplanırsa kapatacağını belirtiyor. Yani dolandırıcıları engellemenin yolu Facebook için mahkeme kararından geçiyor

Reklam Alanı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Kardeşim Bu Güzel bilgilendirme için Allah razı olsun sizlerden. Böyle aşalık insanlar dolandıramayacak bizleri

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: