Reklam Alanı
İncelemelerim

Etkili İletişim İçin Öneriler ve Kişisel Gelişim

Reklam Alanı

Etkili iletişim gerçekleştirilebilmesi için, kişinin önce kendini iyi tanıması ve özgüveninin yüksek olması gerekmektedir. Bunun için iyi bir eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Uzmanlar tarafından verilen bu eğitim, karşımızdaki kişinin bizleri doğru anlamasında etkili olmaktadır.

Bir konu hakkında iletişime geçeceğimiz zaman, karşımızdaki kişiyi de dinlemeli ve eğer gerekiyorsa empati yapmalıyız.

Duygu ve düşüncelerimizi dolaylı yoldan iletmek yerine, net ve açık bir şekilde iletmeliyiz. Etkili İletişim gerçekleştirirken beden dili de etkili ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Saygı ve anlayış çerçevesinde gerçekleştirilmesi gereken bu iletişim, anlaşmazlık gibi durumları da ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Konuşma ve anlatımlarımızda önyargıya yer vermeden hareket etmek, hem bizim hem karşı tarafın yararına olacaktır.

Alaycı bir tavırdan, konuyu saptırmaktan, emir verici bir üsluptan kaçınırsak kendimizi çok daha iyi dinletebilmiş oluruz. Etkili bir iletişime sahip olmak istiyorsak kendimizden emin olmalıyız. Böylece karşımızdaki kişiyi de istediğimiz gibi etkileyebilir ve kendimizi başarılı bir şekilde anlatmış oluruz. Çok fazla kelime kullanmadan anlatımı bitirmek, karşımızdakilerin zihnini bulandırmayacağı gibi, net fikirlere sahip olmalarını sağlayacaktır.

Reklam Alanı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: