Reklam Alanı
İncelemelerim

Dram Komedi Nedir ?

Reklam Alanı

FİLMLER

Bir toplumu yansıtma veya değiştirme hususunda en etkili araç olan sanatın yediden yetmişe herkese hitap eden bir dalıdır filmler. Kendi tarihine ve kültürüne hakim olma veya farklı kültürleri tanıma, hayal dünyasını gerçekler dünyasına taşıma, eğlenme, öğrenme ve daha birçok alanda çok geniş kitlelere hitap eden filmler içerdiği konuya göre çeşitlilik göstermektedir.

FİLM ÇEŞİTLERİ

Filmleri en başta yerli ve yabancı olarak ikiye ayırabiliriz. Bu ayrımı bir kenara bıraktırsak film çeşitleri başta çizgi filmler olmak üzere komedi, dram, korku, sanat, macera, aksiyon, savaş, romantik ve animasyon gibi birçok kategoriye ayrılır. Hatta bu kategoriler dahi örneğin, komedi, kara komedi, dram komedi, romantik komedi gibi kendi içinde de bazı kategorilere ayrılır. Bir filmin hem komedi hem de dram içermesi nasıl olur diye inceleyecek olursak bu film türüne birkaç örnekle göz atabiliriz.

DRAM KOMEDİ

Mizah ile ciddi konuların anlatılması şeklinde tanımlayabileceğimiz dram komedi, yani kısaca dramedi başlangıcı 19. yüz yıla dayanan bir türdür. Dram komedinin günümüzde bilinen en iyi örneklerini sıralamak gerekirse yabancı film kategorisinde, otizm farkındalığında adeta bir çığır açan ve yönetenliğini Barry LEVINSON’un yaptığı Rain Man; yani Yağmur Adam; yerli film kategorisinde de 12 Eylül Darbesi’ni konu alan ve yönetmenlğini Çağan IRMAK’ın yaptığı Babam ve Oğlum filmi en iyi örnekler arasında gösterilebilir.

Reklam Alanı
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: