BİR İŞTE NASIL BAŞARILI OLUNMAZ

İş dünyasında başarılı olmakla alakalı o kadar çok kitap var ki neredeyse dünyadaki bütün kum tanelerini toplasak sayılar birbirine yakın çıkabilir. Bir işletmeyi neyin başarılı kıldığını tanımlamak pek de kolay değildir açıkçası, ancak bir işletmeyi neyin başarısız kıldığını tanımlamak, tespit etmek kolaydır.

Bu işe ciddi anlamda başlamayı düşünüyorsanız veya belki şu anda başarısız olduysanız, az önce bahsettiğimiz türden kitapları okumaya devam etmek isteyebilir ya da okumaya başlamak isteyebilirsiniz.

Çoğu girişimcinin iş hayatında başarılı olmak istediğine kesinlikle şüphe yok ve başarısızlığın herkes için nefret edilesi bir sonuç olduğuna da şüphe yok.

Kimsenin yapılacaklar listesinin en üstünde büyük harflerle “haydi başarısız olalım” yazıldığını iddia edemeyiz belki ama genellikle olaylar o sonuca ulaşıyor malesef.

İşte başarısız olmak için yapmanız gereken üç şey:

 1. Bir gecede zengin olacağım diye düşünmek size batırır. Yeni bir ürünün anında hit olduğunu duymak güzel olurdu. Gerçekçi olalım, çoğu zaman ve çoğu örnekte, bir gece ansızın zengin oldu başlığının altındaki detaylarda kesinlikle nasıl yıllarca çalıştığı anlatılmıştır. Gerçek bir başarı öyküsü bir geceden fazla çalışmayı gerektirir. Herhangi bir popüler markayı düşünün ve onu yaratmanın ne kadar sürdüğünü düşünün sonra da. Sonuç olarak, işletmeniz için neyin işe yaradığını test etmek ve denemek çok zaman alır.

2. Başarısız olmak istiyorsan kesinlikle her şeyi tek başına yap. Herhangi bir işi başarılı kılmak için bir ekip çalışması gerekir.

İşletmenizin tek üyesi olsanız bile, başkalarının söylediklerini dinlemeye ve açık fikirli olmaya alışmalı veya öyle olmak için en azından biraz çaba göstermelisiniz.

3. Başarısız olmak söz konusu ise öğrenecek yeni bir şey olmadığına ikna olmalısınız. Yaptığınız işte uzman olsanız bile başarılı olmanın öğrenmek demek olduğunu göreceksiniz. Becerilerinizi öğrenme ve geliştirme taahhüdü olmadan işinizi büyütmek ve başarıya ulaştırmak imkansızdır.

Share

You may also like...

10 Responses

 1. sado1453 dedi ki:

  faydalı bilgi saolun hocam !

 2. MUTTAKİ YAŞAN dedi ki:

  Burak Bey, yararlı paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

 3. MELEK SARAL dedi ki:

  Sen bir harikasın kardeşim.

 4. AYŞEGÜL YENİGÜN dedi ki:

  Teşekkürler

 5. ONURCAN ŞAHİNER dedi ki:

  Yine herzaman olduğu gibi önemli bir noktayı aydınlatmışsınız Teşekkürler.

 6. TANJU KUL dedi ki:

  Sen bir harikasın kardeşim.

 7. FİLİZ ATABAY dedi ki:

  Çok güzel konular yazıyorsun.

 8. ZEHRA KÖKER dedi ki:

  Sen bir harikasın kardeşim.

 9. MUTTAKİ YAŞAN dedi ki:

  Bu kadar güzel konulara karşı böyle yorum yapmayı borçlu hissediyorum kendim.

 10. Bu yazıyı bi işte nasıl başarılı olunur diye okudum yanlışlıkla 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir